Genel

BEST Dergisi: Neden Fibaro sistem?

Projede Fibaro’nun tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden bir tanesi kablosuz ve minyatür modülleri sayesinde yapıya zarar vermeden kolay bir kuruluma sahip olması. Diğer bir avantaj ise kullanıcılar ileride sistemlerine yeni özellikleri kolayca ekleyebilir olmaları. Ayrıca ev sahibi, farklı bir lokasyondaki ofisini ya da yazlığını, Fibaro ile akıllı hale getirerek tek bir noktadan, tek bir uygulama ile dünyanın neresinde olursa olsun kolaylıkla hepsini kontrol etme şansına erişebiliyor.

Fibaro’nun avantajları

 • Hiçbir tadilata gerek duymadan, kırma dökme yapmadan içinde oturulan bir eve dahi bir gün içerisinde kurulum yapılabilmesi ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda ileride de eve kolayca ek modüller takılabilmesi,
 • Dünya standardı Z-Wave teknolojisi ile geleceğe uyumlu(future-proof) ürünlere sahip olması,
 • 868.42 MHz bandında çalışan ve bir cep telefonunun sadece 4.000’de biri EME değerlerine sahip minyatür modüllerden oluşması,
 • Esnek ve genişleyebilir yapısı sayesinde kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretebilmesi,
 • Evin içerisindeki sensörlerin yanı sıra internetten alacağı bilgileri de kullanan senaryo yapısıyla evinizi gerçek akıllı eve dönüştürmesi,
 • Pil ile çalışan sensörleri sayesinde elektrik kesintilerinde bile ihlal durumlarının algılanabilmesi.

Uygulama detayları
Sistemin merkezinde kullanılan Home Center, eşsiz özellikleri sayesinde evin her noktasının kontrol edilebilmesini ve istenen her noktadan bilgi alınabilmesini sağlıyor. Verimli donanım ve yazılım mimarisi sayesinde tüm cihazları kolaylıkla kontrol edebilen Home Center aynı zamanda multimedia sistemlerinin kontrolünü de kolaylıkla yapabiliyor.
Fibaro’nun kablosuz ve minyatür modülleri sayesinde sadece bir günde kurulum yapmak mümkün. Anahtarların arkasına yerleştirilen dünyanın en küçük modülleri ile evin tüm aydınlatmaları kontrol altına alınıyor ve aynı zamanda hem anahtardan hem de sistemden kontrol edilebilir hale geliyor. Sensörler ile evin her noktasından detaylı bilgiler aktarılabiliyor.
Kullanılan ürünlerin, proje içerisindeki temel işlevlerine bakacak olursak;

 • Aydınlatmaların  kontrolü sağladığı yüksek konfora ek olarak tasarruf yapma imkânı da sunuyor.
 • Evdeki tüm panjurlar ayrı ayrı ya da bir bütün olarak istenildiği gibi açılıp kapatılabildiği gibi Fibaro’nun eşsiz konum kontrol özelliği sayesinde istenilen bir konuma ayarlanması da yine sadece Fibaro’da olan özelliklerden bir tanesi.
 • Evin içerisine yerleştirilen duman sensörü, hassaslık derecesi  ve ayarlanabilir yapısı sayesinde her tür ihlal anında kullanıcıyaI haber vermesinin yanı sıra, sesli uyarı yapar, LED ışıklarını yakar.
 • Isıtma ve soğutma sistemlerinin otomatik kontrol edilmesi.
 • Evdeki tv,ses sistemi gibi cihazların tam kontrolü.
 • Evdeki doğalgaz sensörü sayesinde, herhangi bir ihlal algılandığında sisteme haber verir ve oluşturulan senaryo devreye girer.

Fibaro akıllı ev sistemlerini, uzaktan kumandalı evlerden ayrı tutan en önemli özellik; kolayca oluşturulan senaryolarla sistemin kullanıcısının adına karar verebilmesi. İsteğe göre oluşturulabilen ve kullanılabilen senaryolara örnek vermek gerekirse;
Sinema modu ile televizyon / ses sisteminin açılması ve ışıkların kademeli olarak kapatılması,
Duman Sensörü, tehlikeyi saniyeler içinde fark ederek sizi uyarıp evdeki ışıklar yanıp sönme moduna geçerek evi ilgili servislerin ve komşuların rahatça dikkatini çekebilecek hale getirir.
Evinizin hava durumunu kontrol ederek, havanın iyice kararmasıyla birlikte panjurlarınızı otomatik olarak istediğiniz oranda kapalı hale getirir.
Evinize yaklaşırken, Fibaro bu defa sizin yaşam alanlarınızın ısısını istediğiniz seviyeye getirmeye başlar.

Ödüllü tasarımlar, çok işlevli sensörler
Tasarımlarıyla birçok ödüle layık görülen Fibaro sensörleri, geleneksel sensörlerin aksine bünyelerinde birden fazla sensör barındırıyorlar. Hareket, su basma gibi sensörler kendi esas görevlerine ek olarak pek çok durum bilgisini gönderebiliyorlar.
Göz şeklindeki tasarımıyla dikkat çeken Fibaro hareket sensörü, sadece 4,4 cm’lik çapıyla bir pinpon topundan sadece 4 milimetre daha büyük ve içerisinde pasif kızılötesi hareket sensörüne ek olarak, sıcaklık, ışık ve ivme ölçümü yapabiliyor. Bu özellikleri sayesinde senaryolarda size pek çok olasılık sağlıyor. İçerisindeki ivmeölçer sayesinde bir depremi ilk anlarında hissederek sizin için çıkış yolunu aydınlatabildiği gibi, ışık ölçümü sayesinde içerisinde bulunduğunuz ortamın ışık miktarını sürekli olarak ayarlayabiliyor.
Su basma sensörü, altın uçlu teleskopik bacakları sayesinde bozuk yüzeylerde dahi en küçük sızıntıları bile hissedebilirken, sıcaklık ölçümü yaparak bulunduğu ortamın sıcaklık verisini de iletebiliyor. Yerinden kaldırıldığı zaman da yerinin değiştiğini sisteme bildirebiliyor.
Diğer modüller de, sensörler gibi pek çok ek özellik sunabiliyor. Örneğin Akıllı Priz modülü bağlı cihazı açıp kapatmaya ek olarak, bağlı cihazların harcadıkları enerji miktarını anlık olarak sisteme raporlayabiliyor. Bu sayede yazılacak basit bir senaryo ile mesela buzdolabının elektrik tüketimi normal çalışma aralığının dışına çıktığında, sistem kullanıcıya buzdolabı bozuldu uyarısı yollayabiliyor.

Genişleyebilir sistem yapısı
Projede kurulan sistem, ev sahibinin yapacağı değişiklikler ya da eklemelere göre kolaylıkla genişletilebilir. Genişleyebilirlik konusunda Fibaro’nun dikkat çeken diğer bir özelliği de kullanıcının farklı noktalardaki diğer Home Center’larla bütünleşik çalışabilmesi.
Kullanıcı evden ayrılırken “Ofise gidiyorum” senaryosunu çalıştırırsa ofisi kendisini hazırlamaya başlayacak ve ofise gidene kadar aydınlatma, iklimlendirme işlemleri tamamlanmış olacaktır.  Ofis için olduğu gibi, yazlık ev ya da tekneye de sistem kurularak tek noktadan hepsi kontrol edilebilir.
Z-Wave protokolü ile çalışmayan cihazlar da Home Center ile kullanılabilir. IP kameralar, multimedia sistemler gibi çözümler Fibaro’nun genişleyebilir yapısı sayesinde sisteme kolaylıkla dahil edilerek kontrol altına alınabilir.
IP kamera yardımıyla kullanıcı evini sürekli izleyebilir ya da sadece ihlal durumlarında görüntü alabilir ve evinden gözü arkada kalmadan ayrılabilir. İstemediği saatlerde kameranın otomatik olarak tamamen kapatılmasını da yine tek bir tuşla yapabilir.

Geleceğin teknolojisi
Tasarımları ile olduğu kadar, minyatürize edilmiş elektronik yapıları ile de dikkat çeken Fibaro modülleri ve sensörleri, Home Center’ın eşsiz yazılım gücü sayesinde sınırsız olasılıklar sunuyor. Altyapısında Z-Wave olan sistem, sınırsız bir genişleme ve geleceğe uyumluluk özelliği sergiliyor. Fibaro sayesinde sizin yerinize sizin gibi düşünen mekanlar artık hayal değil. Fibaro’nun gerçek akıllı ev teknolojisi ile vakit alan birçok iş sistem tarafından kullanıcıya özel istekleri doğrultusunda otomatik olarak yapılıyor ve sahiplerine aileleri ile daha fazla vakit geçirmeleri ve işlerini yapmaları için çok daha fazla zaman kalmasını sağlıyor.